;
חיפוש מורחב סגור

מתן בלעדיות למתווך הדירה – כדאי

  • פרטי הסניף
  • סניף:חיפה, חורב 4 אחוזה
  • דוא''ל:remaxpersonal@gmail.com
  • נייד:048111119
טופס התקשרות
ברצוני להירשם ל- NEWSLETTER בדוא"ל את המדריך "כיצד לרכוש דירה בישראל" מאת מאיר נחשון מומחה הנדל"ן.

מתן בלעדיות למתווך הדירה – כדאי?

בארצות הברית, בקנדה וברוב מדינות אירופה, מקובל לפנות למתווך על מנת לטפל במכירת נכסים. גם אנשים שמחפשים נכס לרכישה או להשכרה, אינם משקיעים זמן בדרך כלל בחיפוש נכסים בעיתונים ובאינטרנט, אלא פונים ישירות למתווך על מנת למצוא את מבוקשם.

במדינת ישראל לעומת זאת, פניה למתווכים אינה דבר שבשגרה. רוב עלי הנכסים והרוכשים הפוטנציאליים מנסים למצוא את מבוקשם בכל דרך אפשרית ורק כאשר הם חשים כי אין ברירה אחרת – הם פונים למתווך.

עם זאת, בשנים האחרונות נכנסו רשתות תיווך גדולות לשוק ויותר ויותר אנשים פונים למתווכים, זאת למרות הפרסום המסיבי של נכסים באתרים ובלוחות המודעות השונים. ידוע שהדירות הטובות בשוק נמצאות אצל המתווכים.

אז מהם היתרונות והחסרונות שבפנייה למתווך?

עבור מי שמעוניין לרכוש דירה – מתווך מקצועי ומיומן אמור להכיר את סביבת הנכס ואת העסקאות שנעשו לאחרונה באזור – ולפיכך הוא יכול לכוון אותם לנכס שמתאים להם, תוך חיסכון של זמן יקר וטרחה מיותרת.

כאשר מדובר בבעלי הנכס – הסתייעות במתווך מאפשרת לפרסם ולחשוף את הנכס באמצעים הנכונים ועל חשבונו, מה שחוסך כסף רב לבעלי הנכס גם לאחר תשלום דמי התיווך.

בנוסף, הצגת הנכס דורשת יכולת מקצועית ולא כל אחד יודע ומסוגל להציג את הנכס באופן שיהלום אותו ויהיה משכנע. כמו כן, עיקר עבודתו של המתווך מתמקדת במשא ומתן ומתווך מקצועי אמור לגלות יצירתיות רבה ויחסי אנוש ברמה הגבוהה ביותר, על מנת להביא את  הצדדים להסכמה ולסגירת העסקה כאשר כולם מרוצים. לצד זאת, הצגת הנכס על ידי הבעלים נתפסת כפחות אמינה בעיני הרוכשים.

יתרון נוסף בשימוש במתווך במכירת נכס הוא בהקטנת האפשרות של פספוס מכירה. רוב בעלי הנכסים אינם אובייקטיביים לגבי מרכולתם ובדרך כלל דורשים מחיר גבוה יותר ממחיר השוק, מה שעשוי להרתיע רוכשים פוטנציאליים מלהגיע ולהתרשם. בנוסף, עם רוכש פוטנציאלי נותן הצעה נגדית נמוכה בהרבה – הדבר עשוי לגרום לבעיות במו"מ ולפספוס של המכירה מפאת פערי המחירים הגדולים, דבר שבעלי הנכס עשויים להצטער עליו.

מצד שני, לשימוש במתווכים יש גם לא מעט חסרונות, והעיקרי שבהם הוא העלויות, שכן סגירה של עסקה ללא עזרת מתווכים מאפשרת לחסוך לא מעט כסף. בנוסף, יש עדיין לא מעט מתווכים "חאפרים" שאינם ישרים ואינם הגונים ושעלולים לגרום לעגמת נפש בקרב הלקוחות בגלל הכוונה לא נכונה או הטעיה מכוונת לשם יצירת הכנסה מהירה ושמנה לכיסם.

ובשורה התחתונה, מתווך מקצועי, הגון ואמין עשוי לחסוך זמן, כסף וטרחה למוכרים ולרוכשים. עם זאת, אם מחליטים להסתייע בשירותי תיווך, חשוב להקפיד כי המתווך שבחרתם מחזיק ברישיון מטעם משרד  המשפטים וכן לקבל המלצות מלקוחותיו בעבר.

מתן בלעדיות למתווך הדירה – כדאי?

מרבית מוכרי הדירות נרתעים ממתן בלעדיות למתווך אחד, מחשש לתלות בסוכן אחד. עם זאת, יש גם לא מעט יתרונות כמו סינון מתעניינים, ניהול מו"מ יעיל ומניעת תסכול מיותר.

מוכרי דירות רבים שמבקשים להיעזר בשירותי תיווך, נרתעים בדרך כלל ממתן בלעדיות למתווך אחד, אף שיש לכך לא מעט יתרונות. עם זאת, לא נכון וכדאי לתת בלעדיות לכל סוכן נדל"ן  באשר הוא.

ראשית חשוב לבדוק היטב מיהו הסוכן ואת אמינותו, האם יש בידו רישיון מתווך נדל"ן, לאיזה משרד או רשת הוא שייך, מה ניסיונו בתחום, האם יש לו תכנית שיווקית טובה, האם יש לו ממליצים, האם הוא יודע לתמחר את הנכס נכון וכיוצא בזאת. לאחר שנבחר הסוכן המתאים, חשוב להבין את היתרונות והחסרונות שבמתן בלעדיות.

החיסרון הבולט הוא תלות מול סוכן אחד בתקווה שיעמוד בהתחייבויותיו ויעשה את כל מה שהבטיח בתוכנית השיווקית למכירת הנכס. מנגד, עומדים לא מעט יתרונות בכך, ביניהם:

סינון המתעניינים – סוכן נדל"ן מקצועי יגיש לבעלי הנכס תכנית שיווק ופרסום מקיפה כגון פרסום בעיתונות ובאינטרנט, שילוט, הפצת גלויות, בית פתוח, הפצת מאפייני נכס ועוד.

שיתוף פעולה – בעלי הנכסים טועים לחשוב, שמתן בלעדיות "סוגרת" כביכול את הנכס בפני מתווכים אחרים ומונעת מהם להציג את הנכס בפני לקוחותיהם, אולם ההפך הוא הנכון: סודן נדל"ן הוגן ומקצועי יחשוף את הנכס בפני המתווכים הנבחרים באזור ויציע להם שיתוף פעולה תוך חלוקה הוגנת של העמלות.

ניהול משא ומתן- אנשים בוגרים מבינים, שהתמודדות ישירה עם הרוכשים הפוטנציאליים זהו תהליך קשה ומייגע ומצריך מיומנות רנה וניסיון רב. משא ומתן יעיל על ידי סוכן נדל"ן המייצג את האינטרסים שלכם בלבד יגרום לכך שתוכלו למקסם את באינטרסים שלהם ולקבל את המחיר הגבוה ביותר, בזמן הקצר ביותר. בנוסף, לא אחת קורה שהעסקה נתקעת מסיכות כאלו, אולם סוכן מיומן ומנוסה יידע כיצד להניע את העסקה לקראת סגירה מוצלחת.

הכנת הבית למכירה- סוכן נדל"ן מקצועי ישתמש בניסיונו הרב ויציע לבעלי הנכס כיצד להכין את הבית מבחינת תיקונים קלים, שינוי מיקום הרהיטים, הוספת עזרים דקורטיביים וצמחי נוי, או כל דבר אחר שיגרום לנכס להיות אטרקטיבי בעיני הרוכשים ויגדיל את סיכויי המכירה מחד ואת שווי הנכס מאידך.

דיווח- במתן בלעדיות חשוב לוודא כי הסוכן מבטיח דיווח עדכני ושוטף לגבי הפעלות השיווקיות, כמות המתעניינים, שינויי מחירים, שינוי תכנון עירוניים, הצעות מחיר ועוד.

מניעת תסכול מיותר- בעל נכס שמחליט לנסות למכור את הנכס בכוחות עצמו, יתקל באחד או יותר מהמקרים הבאים:

  1. תהליך מאד מעייף ומייגע בשל טלפונים ומתעניינים לא רציניים.
  2. אנשים לא מופיעים לפגישות שנקבעו, מה שגורם לתסכול רב מפני שזה מצריך להכין ולסדר את הדירה באופן מיטבי לקראת הביקורים בנכס.
  3. הגעת מתווכים שמציעים את הנכס ללקוחות במחירים שונים כאוות נפשם ואופן שלא מכבד את הנכס ואת בעליו.
  4. הגעת מספר רוכשים פוטנציאליים הנראים רציניים, אך נמצא קושי לנהל מולם משא ומתן על מנת למקסם את התהליך ולקבל את המחיר ואת התנאים המקסימליים.

המסקנה המתבקשת היא שכדאי למצוא את הסוכן הטוב ביותר באזור הנכס, ולקבל ממנו הצעה רצינית לייצוג בלעדי על מנת למנוע טרחה רבה ואי נעימות מיותר, ובמטרה לקבל מקסימום תנאי עסקה המתאימה למוכר.

דוגמא: מוכר ביקש 1,100,000 כדי לסגור ב- 1,000,000. קונה ראה את הבית והציע 900,000. בכדי להגיע ל- 1,000,000, המתווך רואה עסקה אבל שני הצדדים לא יודעים עליה.